The Green Ride Forward

Erasmus+ jauniešu apmaiņas programma Ansī, Francijā

“The Green Ride Forward” apmaiņas programmā piedalījas 5 meitenes no Latvijas sadarbībā ar organizāciju “Dzīvības Ēdiens”. Apmaiņas programmas laikā bija iespējams sadarboties un iepazīt arī citu valstu dalībniekus no Zviedrijas, Lietuvas, Grieķijas un Francijas. Šis projekts ilga 6 dienas.

Sīkāks izklāsts par apmaiņas projekta aktivitātēm:

  1. Dienā, iebraucot Ansī, bija iespēja iekārtoties rezidencē kalnos kopā ar citu valstu dalībniekiem, iepazīt visus tuvāk un aplūkot Ansī. Tās dienas vakarā visi dalībnieki vakariņoja kopā.

  2. Dienā pēc spēku atgūšanas piedalījāmies dažādās sagatavotās aktivitātēs.
    Diena iesākās ar satuvināšanos ar visiem dalībniekiem, vēlāk mēs daīijāmies ar savām domām par to, ko mēs sagaidam no projekta.
    Pēc šīs aktivitātes mēs piedalījāmies orientēšanās spēlē Ansī, šajā aktivitātē mēs uzzinājām vairāk par šo Francijas pilsētu un arī to labāk varējām iepazīt.
    Vēlāk mēs devāmies saņemt savus velosipēdus, ar kuriem mēs pārvietojāmies visu projekta nedēļu.
    Atbraucot atpakaļ uz rezidenci no pilsētas centra, mēs pārrunājām visu, ko iemācījāmies un ieguvām šajā dienā.
    Vakarā franču komanda bija sarūpējusi visiem vakariņas Ansī gaumē, varējām nogaršot rakleti.

  3. Dienā, pēc brokastīm, ar riteņiem devāmies uz velosipēdu darbnīcu “Bike repair”, kas bija ļoti neierasta, jo tajā tu pats labo savu velosipēdu! Lai vairāk cilvēki izmantotu savus velosipēdus un zinātu, kā par tiem rūpēties, šāda velosipēdu darbnīca bija lieliska iespēja.
    “Roule & Co” ir bezpeļņas organizācija, kur, atvedot savu velosipēdu, darbinieki palīdz noskaidrot nesaprotamos jautājumus un iemāca, kā tos atrisināt.
    Šādas darbnīcas tiek uzturētas pateicoties ziedojumiem un dalībniekiem, kas ir nopirkuši abonomentus. Abonomenta maksa nav liela un pateicoties tai, ir iespēja piedalīties dažādos ar velosipēdu saistītos pasākumos un regulāri uzturēt veselīgu dzīvesveidu, izvēloties dabai draudzīgu pārvietošanās veidu.
    Šajā darbīcā mēs uzzinājām, kā parūpēties par savu velosipēdu un sapratām, cik attīstīta ir velosipēdu kultūra Ansī.
    Pēc darbnīcas, nākamā aktivitāte bija “2 Tonnes”, pirms kuras mums bija jāizpilda aptauja par mūsu dzīves veidu, kuru izpildot varēja redzēt, cik lielu ekoloģisko pēdu katrs atstāj uz planētas.
    Šīs aktivitātes laikā mēs gan kā planētas Zemes iedzīvotāji, gan kā indivīdi mēģinājām samazināt mūsu radīto CO2 līmeni. “2 Tonnes” bija iespējams izvēlēties dažādus veidus, piemēram, pārvietošanās ar elektrisko mašīnu vai kļūšana par vegānu, kā, pēc paša domām, iespējams samazināt paša radīto ekoloģisko pēdu.
    Strādājot arī aktivitātes laikā ne tikai kā indivīdi, bet arī grupās mums parādīja, cik globāla ir šī problēma un cik grūti ir izlemt par rīcību, jo tā var ietekmēt arī nākamās paaudzes. Pēc katras veiktās izvēles bija arī iespējams redzēt vai mūsu izvēle ir vērta gan Zemei, gan mums pašiem. Šis palīdzēja mums saprast, cik neapdomīgi mēs dzīvojam un cik grūti ir glābt pasauli no milzīgā piesārņojuma, ja mēs nerūpēsimies par mūsu pašu planētu un cītīgi pie tā nestrādāsim.
    Pēc “2 Tonnes” aktivitātes bija iespējas apzināties savu rīcību un rast alternatīvu dažādiem kaitīgiem ieradumiem un arī ieviest jaunus, dabai draudzīgākus. Debatējot arī ar pārējiem dalībniekiem un liekot galvas kopā, mēs sapratām, cik noderīga ir šī aktivitāte un dzirdējām dažādus viedokļus par to, ko katrs uzskata būt par “eko-pilsoni”.

  4. Dienā bija aktivitātes saistītas ar dabas piesārņojumu.
    Rīta pusē mēs devāmies izbraucienā nelielās grupās, lai sameklētu dažādus atkritumus un satīrītu Ansī. Tiesa gan, tas bija nedaudz sarežģīti, jo pilsēta ir ļoti tīra, bet, kā jau zināms, kur ir cilvēks, tur ir arī atkritumi!
    Izpētot apkārtni bija daudz iespēju, kur varēja pamanīt un savākt visdažādākos atkritumus, sākot no kādas nomaļākas ieliņas līdz pat Ansī ezeram.
    Kad atgriezāmies no brauciena, mēs veicām atkritumu izpēti un salīdzinājām, kura komanda atradusi visinteresantākos atkritumus.
    Dienas otrajā pusē mēs piedalījāmies “Fête des éco-citoyens ” pasākumā, kur, kopā ar Francijas pilsoņiem, mēs katrs varējam piedalīties franču komandas sagatavotās darbnīcās un paskaidrot to būtību apmeklētājiem, kā arī paši apgūt ko jaunu.
    Darbnīcas bija rīkotas sadarbojoties ar Ansī brīvprātīgo organizāciju un saistītas ar ekoloģiju. Katrā darbnīcā varēja apgūt ko jaunu un atšķirīgu, piemēram, vienā varēja gatavot “seed bombs”, kuras vēlāk varēja izmantot, lai iestādītu dārzā, citā varēja piedalīties jautājumu spēlē par Zemi un iegūt jaunas zināšanas.
    Katra pasākuma sastāvdaļa bija pārdomāta un interesanta.

  5. Dienas rītā, pēc iepriekšējās dienas veiktās atkritumu izpētes, mēs devāmies radīt no tiem brīva formāta mākslu.
    Katrai komandai bija dažāds redzējums un domas veidotajos darbos gan izskats, gan ideja aiz radītā bija svarīga. Pēc prezentēšanas mēs atkritumus sašķirojām un izmetām paredzētajos konteineros.
    Vēlāk mēs devāmies uz iepriekš izvēlētām vietām, kas katra savā darbībā palīdz gan dabai, gan sabiedrībai. Sadalot visus dalībniekus vienlīdzīgās komandās varēja doties intervēt vienu no piedāvātajām organizācijām:
    5.1. “Alpar” - veikalu, kur pārdod tikai lokālus produktus un iepirkties tur var maksājot abonomenta maksu un strādājot 3 stundas mēnesi, kā brīvprātīgais, tādējādi pērkot preci lētāk, jo tām nepiešķir PVN. Organizācija ir bezpeļņas.
    5.2. “I Clean My Lake” - ģimene, kas regulāri uzkopj Ansī ezeru un tā apkārtni, tādējādi ierindojot šo ezeru, kā vienu no tīrākajiem Eiropā.
    5.3. “La Gentiane” - vieta, kur iemainot euro pret Ansī lokālo naudas vienību. Šo naudu var izmantot veikalos, kas ir pārbaudīti un ierakstīti “zaļajā sarakstā”. Izmantojot šo pakalpojumu ir iespējams atbalstīt pašmāju Francijas mazos biznesus un ieguldi to izaugsmē zinot, ka ieguldītā nauda nokļūst pareizajās rokās.
    5.4. “L'Ecrevis” - ēka, kur jebkurš var piedāvāt savu projektu un to realizēt, sākot ar t-kreklu apdruku līdz pat dažādiem pasākumiem.
    5.5. “Cafe Repair” - cilvēku kopiena, kas palīdz cilvēku tehnoloģijām dot otru iespēju un paskaidrot, kā pašam uzturēt tās darba kārtībā. Tādējādi rūpējoties par dabu, jo cilvēki tās var pārstrādāt vai pagarināt tehnoloģiju lietošanas ilgumu.

    Katra organizācija ir bezpeļnas un darbojas ar brīvprātīgo cilvēku atbalstu, pelnot tikai vietas vai instrumentu uzturēšanai no ziedojumiem.
    Dienas beigās visi devāmies uz kino, lai baudītu dokomentālo filmu “Together We Cycle”, sadarbībā ar biedrību “Roule & Co”.   
    Pateicoties šai filmai mēs uzzinājām vairāk par velosipēdu kultūru un dažādu valstu pieeju tās izveidošanai. Filmas beigās kopā ar organizācijas biedriem mums bija diskusija, kur apspriedām un salīdzinājām mūsu pieredzes, kā velosipēdisti.

  6. Dienā mēs devāmies izbraucienā uz “Fermaculture”, kas ir maza ferma Ansī kalnu ielejā, kur katrs gribētājs var audzēt savu pārtiku vai augus.
    Tur mēs arī uzzinājām, kādus pasākumus viņi rīko un palīdzējām mazai organizācijai sagatavoties nākamās dienas festivālam un uzzinājām par viņu nākotnes plāniem un aktivitātēm. Visi organizācijas dalībnieki bija ļoti komunikabli un sāka darboties pateicoties ģimenes locekļiem.
    Pēc šīs aktivitātes mēs devāmies aplūkot Ansī dabu un baudījām fermā audzētos labumus.
    Vakarpusē latviešu komanda gatavoja maltīti, lai parādītu savu tradicionālo virtuvi, ko darīja arī citas komandas visas nedēļas garumā. Šo vakaru pavadījām L'Ecrevis ēkā un iepazinām daudz jaunus cilvēkus un baudījām gardo ēdienu.


Apmaiņas projekta laikā bija iespēja apgūt un iemācities daudz jaunu, it īpaši kā dzīvot saprātīgāk un dabai draudzīgāk.

Pārrunājot ar komandas biedrenēm apgūto un piedzīvoto, novērojām izmaiņas sevī, piemēram, savācot atkritumus, kas ir nokrituši zemē vai izvēloties maltītes pagatavot pašam un paņemot tās līdzi savos traukos. Izmaiņas bija novērojamas arī mūsu attieksmē pret cilvēkiem, jo redzot un iepazīstot cilvēkus no dažādām pasaules vietām un dzirdot viņu dzīvesstāstus, mēs apdomājām kārtīgāk, ko mēs vēlamies darīt ar savu dzīvi un novērtējām kopā pavadīto laiku ar saviem tuvajiem. PALDIES “THE GREEN RIDE FORWARD”!

Pirkumu grozs

Pirkumu grozs ir tukšs.